Nowe wyzwania
Sytuacja epidemiologiczna na świecie spowodowała, że tegoroczne Międzynarodowe Targi Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO® nie mogły się odbyć. Organizatorzy wiedząc jednak, iż najskuteczniejszą receptą na kryzys jest działanie, postanowili przygotować wydarzenie CLICK-WATCH-TALK KOMPOZYT-EXPO® łączące elementy wystawy targowej, konferencji i networkingu. – Stale słuchamy potrzeb naszych odbiorców i staramy się szybko i sprawnie na nie odpowiadać. Rzeczywistość wokół zmieniła się, ale potrzeba wiedzy i kontaktów jest nadal tak samo duża. Naszym celem było przygotowanie wydarzenia, które pozwoliłoby zbudować trwałe relacje biznesowe (poprzez rozmowę na czacie oraz możliwość kontaktu mailowego z daną osobą), pozyskać cenne, merytoryczne wskazówki od gości poszczególnych bloków tematycznych. Czytając napływające maile od uczestników, mogę powiedzieć, że nasz plan udało się zrealizować. – podsumowuje Dorota Gurgul, Kierownik Zespołu Targów KOMPOZYT-EXPO®. Wystawcy targów poprzez udział w wydarzeniu, nie tylko mieli możliwość poprowadzenia prezentacji, ale również zamieszczenia swojej wizytówki na stronie głównej www.kompozyt-expo.pl. Dzięki temu osoby zainteresowane danym rozwiązaniem szybko mogły skontaktować się z producentem lub dystrybutorem. Ogromną korzyścią była solidna dawka wiedzy, która w szybko zmieniającym się świecie jest na wagę złota. W czasach kiedy spotkania stacjonarne są niemożliwe a możliwości przemieszczania ograniczone, rozmowa ze specjalistami z różnych części świata to ogromna wartość.Tylko aktualne tematy
Czy stosowanie nanocząsteczek w kompozytach jest bezpieczne? Jak nowe technologie wpływają na rynek? Czy nowe propozycje w zakresie recyklingu kompozytów przynoszą rozwiązanie? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzieli zaproszeni specjaliści. Każdy z 7 bloków tematycznych rozpoczynało wystąpienie ekspertów: prof. dr hab. inż. Tadeusza Uhla z Akademii Górniczo-Hutniczej, Dipl.-Ing., MBA Susanne Kroll z Fraunhofer-Institut für Werkzeugmaschinen und Umformtechnik IWU, dr Andrzeja Czulaka Lidera Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, Prof. Dr.-Ing. habil. Dipl.-Math. Maik’aGude’a z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, prof. dr hab. inż. Andrzeja Błędzkiego z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz prof. dr hab. inż. Anny Boczkowskiej z Politechniki Warszawskiej.

Pierwszy dzień rozpoczął temat - Monitorowania uszkodzeń i stanu konstrukcji kompozytowych. W tej części spotkaliśmy ekspertów z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, firmy EC Test Systems Sp. z o.o., POLON-IZOT Sp. z o.o., SHM System Sp. z.o.o. Sp. komandytowa. W samo południe rozpoczął się drugi blok tematyczny - Naprawy struktur kompozytowych. Rozmawialiśmy w nim z przedstawicielami firm Siemens Gamesa, LOT Aircraft Maintenance Services Sp. z o.o., Milar Sp. z o.o. Wtorek zakończyła debata – Kompozyty tworzone z pasją – wyzwania, problemy, nowe technologie, perspektywy, którą poprowadził dr Andrzej Czulak Lider Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych. W spotkaniu udział wzięli naukowcy z Brandenburskiego Uniwersytetu Technologicznego, Fundacji Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET, Pojazdów Szynowych Pesa Bydgoszcz, Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego MARR, ENGINEO Sp. z o.o., UTC -Rolls-Royce University Technology Centre "Lightweight Structures and Materials and Robust Design" i AGH Racing Team.

Równie ciekawy był drugi dzień CLICK-WATCH-TALK KOMPOZYT-EXPO®. Rozpoczęła go sesja tematyczna firmy 3M Deutschland GmbH. Kolejnym tematem tego dnia było - Projektowanie wyrobów  i konstrukcji kompozytowych wspomaganych komputerowo. Uczestniczyli w nim specjaliści z firmy CAMdivision Sp. z.o.o. oraz KOMES Sp. z o.o.

Duże zainteresowanie wzbudziła rozmowa dotycząca recyklingu kompozytów. Dzięki prelegentom spojrzeliśmy na temat nie tylko z naukowego, ale i  biznesowego punktu widzenia, bowiem uczestniczył w nim prof. dr hab. inż. Andrzej Błędzki oraz przedstawiciel z Przedsiębiorstwa Wielobranżowego ANMET. Drugi dzień konferencji online zakończył blok tematyczny – Nanocząstki w kompozytach –korzyści a bezpieczeństwo ich stosowania. Wiedzą podzielili się specjaliści z TMBK Partners Sp. z o.o. i C-L Sp. z.o.o.

Tu i teraz
Z tygodnia na tydzień coraz bardziej spragnieni jesteśmy kontaktów z drugim człowiekiem. Coraz mocniej doceniamy swobodę i nieograniczone możliwości biznesowych relacji sprzed miesięcy. CLICK-WATCH-TALK KOMPOZYT-EXPO® było tego namiastką. W przyjemnej atmosferze, w branżowym gronie rozmawialiśmy o wyzwaniach, przed którymi stoi biznes. – Tęsknimy za targami, tęsknimy za spotkaniami i wierzymy, że ponownie zobaczymy się w EXPO Kraków podczas Targów KOMPOZYT-EXPO® w 2021 roku. Cieszymy się, że wydarzenie wzbudziło tak duże zainteresowanie. Miło było zobaczyć i wysłuchać naszych gości. – dodaje Dorota Gurgul.