09.02.2023

W eksporcie okien i drzwi Polska od lat jest liderem wśród krajów Unii Europejskiej. Jego wartość w 2021 roku zwiększyła się o jedną czwartą do niemal 3 mld USD, a polscy producenci odpowiadają za 29 procent wartości całego eksportu wszystkich krajów UE. Wynik jest konsekwencją przemyślanej polityki sprzedażowej rodzimych przedsiębiorców, którzy blisko 20 lat temu postawili na eksport i był to strzał w przysłowiową dziesiątkę. Wraz z rozwojem pojawiają się nowe wyzwania tj. robotyzacja, automatyzacja, proekologiczna i energooszczędna produkcja, które szczegółowo omówione zostaną podczas pierwszej edycji Międzynarodowych Targów Systemów Okiennych, Drzwiowych, Fasadowych, Bram, Rolet i Zadaszeń OUTDOOR BUILD, które 24-26 maja 2023 roku odbędą się w EXPO Kraków.

W Polsce działa 10 tysięcy firm montażowych, 2,5 tysiąca producentów okien, około tysiąca producentów drzwi oraz 100 producentów bram, najwięcej z nich swe siedziby zlokalizowało na południu kraju w obrębie do 200 km od Krakowa. Województwo małopolskie generuje rekordowe przychody w branży, odpowiadając za niemal 1/5 przychodów największych producentów w naszym kraju. Z kolei EXPO Kraków to największy i najnowocześniejszy obiekt wystawowo-konferencyjny w tej części kraju. Organizatorzy OUTDOOR BUILD postanowili właśnie w Krakowie zorganizować targi, na których zostaną pokazane najnowsze technologie, maszyny, narzędzia i komponenty potrzebne do produkcji okien, drzwi, fasad, bram, rolet i zadaszeń.
Na trzy targowe dni EXPO Kraków stanie się areną spotkań dostawców z producentami, którzy do Krakowa mają najbliżej. Swoją ofertę zaprezentują dostawcy systemów do produkcji stolarki PCV, aluminiowej i drewnianej, systemów do produkcji bram garażowych, systemów do produkcji okien połaciowych, systemów elewacyjnych i okładzin ściennych, systemów do produkcji basenów, producenci okuć, rolet, żaluzji, markiz i zadaszeń. Ofertę dopełnią dostawcy maszyn, narzędzi, łączników, materiałów, automatyki czy napędów. Organizatorzy postawili na międzynarodowy charakter wydarzenia nawiązując współpracę z agentami promującymi targi na całym świecie. - Tureccy dostawcy maszyn i technologii do produkcji okien i drzwi skutecznie konkurują na międzynarodowych rynkach, przedstawiając swe rozwiązania na największych światowych imprezach. Nie może ich też zabraknąć w Polsce, w której zresztą wielu z nich ma od lat swoje przedstawicielstwa - powiedziała Irem Bajsal z Regnum EXPO – odpowiedzialna za prezentację tureckich firm na krakowskim evencie.
Ważnym punktem OUTDOOR BUILD będą szkolenia, konferencje i warsztaty ukazujące najnowsze technologie i branżowe trendy. Nie zabranie Giełdy Kooperacyjnej, czyli indywidualnych spotkań biznesowych podczas, których uczestnicy wymieniają się kontaktami.